| Brand | Stout |
|---|---|
| Application | Indoor - Outdoor Upholstery |
| Unit of Measure | yard(s) |
| Width | 54 inches (137.16 cm) |
| Fabric Collection | Shine On Performance Collection |
| Pattern Name | Campbell |
| Color Name | Charcoal |
| Pattern Number | 2 |
| Fabric Design | Textured |
| Fabric Type | Blend |
| Contents | 59% Solution Dyed Polyester, 41% Solution Dyed Acrylic |
| Rubs | 18000 |
| Horizontal Repeat | 27 inches (68.58 cm) |
| Vertical Repeat | 18.5 inches (46.99 cm) |
| Finish Treatment | Kiss-Coat Backing |
| Performance | U.V. Resistant |
| Flame Resistant Codes | CA TB 117-2013 |
| Country of Manufacture | China |