| Brand | Stout |
|---|---|
| Application | Drapery, Indoor Upholstery, Multipurpose |
| Show in Fabric Picker | Yes |
| Unit of Measure | yard(s) |
| Width | 56 inches (142.24 cm) |
| Fabric Collection | Light N' Easy Performance Collection |
| Pattern Name | Bouffant |
| Color Name | Mushroom |
| Pattern Number | 8 |
| Fabric Design | Solids |
| Fabric Type | Blend |
| Contents | 83% Polyester, 17% Linen |
| Rubs | 50000 |
| Horizontal Repeat | 7 inches (17.78 cm) |
| Vertical Repeat | 3.5 inches (8.89 cm) |
| Finish Treatment | Performance Finish Stout Secure Kiss-Coat Backing |
| Flame Resistant Codes | CA TB 117-2013, Class 1, NFPA 260A |
| Country of Manufacture | China |