| Brand | Robert Allen |
|---|---|
| Application | Multipurpose |
| Unit of Measure | yard(s) |
| Width | 55 inches (139.70 cm) |
| Designer | DwellStudio |
| Pattern Name | Kavali Form Rr |
| Color Name | Midnight |
| Pattern Number | 252824 |
| Fabric Design | Prints - Patterns |
| Contents | 100% Cotton |
| Rubs | 65,000 Double Rubs |
| Repeat Direction | Top to Bottom / Vertical / Railroaded |
| Horizontal Repeat | 27 inches (68.58 cm) |
| Vertical Repeat | 6.75 inches (17.15 cm) |
| Flame Resistant Codes | CA TB 117-2013, NFPA 260, UFAC - Class I |
| Cleaning Code | Pure Solvents Dry Cleaning |