| Brand | Stout |
|---|---|
| Application | Indoor Upholstery |
| Unit of Measure | yard(s) |
| Width | 54 inches (137.16 cm) |
| Pattern Name | Melrose |
| Color Name | Navy |
| Pattern Number | 1 |
| Fabric Design | Botanical / Floral |
| Fabric Type | Blend |
| Contents | 42% Acrylic, 33% Polyester, 25% Spun Viscose |
| Rubs | 50000 |
| Horizontal Repeat | 14.75 inches (37.47 cm) |
| Vertical Repeat | 18.50 inches (46.99 cm) |
| Finish Treatment | Performance Finish Nanotex Asure |
| Flame Resistant Codes | CA TB 117-2013, Class 1, NFPA 260A, UFAC - Class I |
| Country of Manufacture | United States |