| Brand | Stout |
|---|---|
| Application | Indoor Upholstery |
| Unit of Measure | yard(s) |
| Width | 54 inches (137.16 cm) |
| Pattern Name | Alert |
| Color Name | Sandstone |
| Pattern Number | 1 |
| Fabric Design | Prints - Patterns |
| Fabric Type | Blend |
| Contents | 37% Cotton, 37% Polyester, 26% Spun Viscose |
| Rubs | 36000 |
| Horizontal Repeat | 3.38 inches (8.59 cm) |
| Vertical Repeat | 3.13 inches (7.95 cm) |
| Finish Treatment | Performance Finish Stout Secure |
| Flame Resistant Codes | CA TB 117-2013, UFAC - Class I |
| Country of Manufacture | United States |