| Brand | Silver State |
|---|---|
| Application | Contract - Hospitality - Healthcare, Indoor Upholstery |
| Unit of Measure | yard(s) |
| Width | 54 inches (137.16 cm) |
| Pattern Name | Istanbul |
| Color Name | Sky |
| Fabric Design | Prints - Patterns |
| Fabric Type | Blend |
| Contents | 57% Post-Consumer Recycled Polyester, 25% PRE-Consumer Recycled Polyester, 18% Polyester |
| Rubs | 100000 |
| Horizontal Repeat | 14.00 inches (35.56 cm) |
| Vertical Repeat | 14.50 inches (36.83 cm) |
| Finish Treatment | Stain Repellent, Acrylic Back Coating |
| Flame Resistant Codes | ASTM E84, CA TB 117-2013, NFPA 260, UFAC - Class I |