| Brand | Silver State |
|---|---|
| Application | Contract - Hospitality - Healthcare, Indoor Upholstery |
| Unit of Measure | yard(s) |
| Width | 54 inches (137.16 cm) |
| Pattern Name | Edison |
| Color Name | Seaside |
| Fabric Design | Solids |
| Fabric Type | Blend |
| Contents | 57% Post-Consumer Recycled Polyester, 19% PRE-Consumer Recycled Polyester, 12% PRE-Consumer Recycled Nylon, 12% Nylon |
| Rubs | 100000 |
| Horizontal Repeat | 14.00 inches (35.56 cm) |
| Vertical Repeat | 31.20 inches (79.25 cm) |
| Finish Treatment | Stain Repellent, Acrylic Back Coating |
| Flame Resistant Codes | CA TB 117-2013, NFPA 260, UFAC - Class I |